Archiwum styczeń 2014


sty 18 2014 Uważaj na haczyk w postaci własnego biznesu...
Komentarze: 1

Zagrozeniem dla polskich pracownic w Niemczech może się stać własna aktywność gospodarcza po niemiecku nazywana „Gewerbe", jeśli nie ma się rozeznania o związanych z tym obowiązkach. Absurdem jest praca na własny rachunek w sytuacji, gdy posiadamy tylko jednego pracodawcę, na przykład http://ps24.net.pl/opiekunka-osob-starszych-niemcy . Wówczas jest to oszustwo, karane w Niemczech przez Urząd Skarbowy. Szefowi, który pracownikowi sugeruje taki rodzaj samo zatrudnienia chodzi generalnie o rezygnację od podpisania regularnej umowy o pracę. 

Ponadto pracownicy pozbywają się wówczas realnej ochrony należnej z prawa pracy. Aby pracować na własny rachunek za Odrą należy zgłosić się do Urzędu Meldunkowego (Anmeldeamt), trzeba mieć zameldowanie, adres musi też mieć firma. Dodatkowo należy ubezpieczyć się prywatnie oraz postarać się o drugi numer podatkowy od Urzędu Skarbowego, aby móc wystawiać rachunki. Należy także, przeważnie raz na kwartał, odprowadzać podatki.

sty 16 2014 Stereotypy polsko – niemieckie a praca...
Komentarze: 1

Wiele Polek zastanawia się, w jaki sposób postrzegana jest rola opiekunki osób starszych w Niemczech. Przeszłość historyczna pomiędzy Polakami a Niemcami jest skomplikowana i bolesna. Dla części osób nie do pomyślenia jest, żeby polskie kobiety zajmowały się Niemcami w podeszłym wieku. Nasi zachodni sąsiedzi brali przecież aktywny udział w wydarzeniach II wojny światowej. Istnieje obawa, że obecni staruszkowie podejmowali niegdyś działania zbrojne przeciwko polskim bohaterom. Jak radzić sobie z tego typu wizjami?


Przede wszystkim należy pamiętać, że zawód opiekunki osób w podeszłym wieku to misja. Podobnie jak lekarz czy pielęgniarka, niesie ona pomoc potrzebującym. Opiekunka powinna wspierać każdą osobę, niezależnie od osobistych preferencji. Odpowiedzialna opiekunka seniorów powinna wyzbyć się uprzedzeń i stereotypów po to, żeby należycie nieść własną misję. Oprócz tego, powinnyśmy pamiętać, że każdy podopieczny ma własną przeszłość i całkowicie odrębne przekonania. Jego niemieckie pochodzenie nie wpływa na to, jaki jest dla innych ludzi.

sty 14 2014 Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób...
Komentarze: 1

Rola opiekunki seniorów nie jest zadaniem łatwym. Wymaga ogromnej cierpliwości, wyrozumiałości i sympatii wobec swoich podopiecznych. Opiekunka osób w podeszłym wieku nie może pozwolić sobie na eksplozję złości albo niezapowiedzianą rezygnację z pracy. Jest bowiem zobowiązana nie tylko umową z pracodawcą, lecz również poczuciem przyzwoitości wobec osoby, którą się opiekuje.


Dobrą opiekunką będzie ta osoba, która jest w stanie zrozumieć wszelakie kłopoty zdrowotne występujące u podopiecznych w podeszłym wieku. Ze względu na powracające bóle, różne schorzenia i życiowe rozgoryczenie osoby w podeszłym wieku stają się czasem pesymistyczne i niełatwe do współpracy w codziennym życiu. Odpowiedzialna opiekunka musi przyjąć te niedogodności ze spokojem i wyrozumiałością. Osoba starsza musi mieć zapewnione poczucie domowego ciepła i miłej atmosfery. Praca opiekunki osób w podeszłym wieku jest uciążliwa i obciążająca psychicznie, toteż wcześniej powinnyśmy dokładnie przemyśleć taką decyzję.
Cały artykuł

sty 14 2014 Na jakie wynagrodzenie możesz liczyć jako...
Komentarze: 0

Słowo praca opieka Niemcy cieszy się w rankingu wyszukiwarek sporą popularnością. Jednak nim zdecydujesz się na wybór pracy w charakterze opiekunki osób starszych, powinnaś poznać cenowe widełki realnych zarobków. W pełni legalna praca za granicą ma sporo pozytywów. Jednym z nich jest możliwość uprzedniej negocjacji wielkości wynagrodzenia i zadań, jakie wypełniamy w czasie pracy. W tym zawodzie możemy spotkać się z różnymi zarobkami, jednak ich rozpiętość wynosi pomiędzy 800 – 1400 euro.

Jakie czynniki decydują o kwocie wynagrodzenia opiekunki osób w podeszłym wieku?

Ważne jest przede wszystkim to, do którego państwa Unii Europejskiej pojedziemy pracować. Niemniej istotny jest wybór uczciwej agencji pośrednictwa pracy, z jaką ustalamy stawkę jak i zakres współpracy. Dla rodziny osoby starszej bardzo ważną kwestią może być to, jak duże doświadczenie w pracy ze starszymi już zdobyłyśmy. Dla wielu z nich istotne może być nasze wykształcenie. Zdobyty zawód pielęgniarki czy fizjoterapeuty jest tutaj bardzo oczekiwany.

sty 14 2014 Bądź gotowa już dziś na podróż za granicę...
Komentarze: 1

Wiele osób, poszukując zatrudnienia wpisuje w wyszukiwarkę frazę: praca opieka Niemcy. Dlatego też dziś przedstawiamy kilka porad, które pozwolą Ci rzetelniej przygotować się do pracy jako opiekunka osób starszych w krajach europejskich.


W momencie, gdy w ofercie jest podany numer telefonu komórkowego, zainteresowany powinien starać się o jak najszybsze poznanie adresu siedziby tej agencji.

Kandydatka ubiegająca o podjęcie pracy w Niemczech powinna zweryfikować prawdziwość i rzetelność agencji, za której pośrednictwem chce wyjechać. W tym celu wystarczy zweryfikować dane konkretnej agencji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wszelkie niezbędne uprawnienia upatrzonej agencji pośredniczącej w załatwieniu pracy możemy łatwo sprawdzić pod adresem www.praca.gov.pl. Zanim wyjedziesz, sprawdź czy wybrana agencja posiada licencję a także wszystkie wymagane pozwolenia.

Bezwzględnie potwierdź, czy wybrana przez Ciebie agencja przesyła do ZUSu wszystkie konieczne dokumenty dotyczące podjętej przez Ciebie pracy. Sprawi to, że Twoja praca będzie mieć udokumentowanie a także zostanie potwierdzona jako legalna.

Dobrze sprawdzić referencje agencji, zasięgając zdania innych opiekunek lub osób wypowiadających się w Internecie.

Zadbaj o to, aby agencja wyposażyła Cię w kartę EKUZ. Przy jej pomocy będziesz mogła całkowicie za darmo korzystać z usług opieki zdrowotnej w Niemczech. Będzie to także dla Ciebie przesłanka, że Twój pracodawca uiszcza za Ciebie składki na ubezpieczenie.